Ulcinj, Czarnogóra, kwatery w naszym domu

Jezioro Skadarskie (Skadar, Szkodra)

Największe jezioro na Bałkanach. Chyba jedyne miejsce w Europie gdzie jeszcze żyją pelikany. Koło jeziora są ciekawe małe rybackie wsie, na przykład wieś Vranjina, gdzie większość domów jest budowana na palach, bo w zimie w porze deszczowej poziom wody w jeziorze się znacznie podnosi i zalewa okoliczne tereny. Jezioro odegrało wielką rolę w historii kraju o czym świadczą liczne wykopaliska i ruiny. Jak widać na mapie, jedna trzeca jeziora jest w Albanii, i tam sie nazywa Szkodra.

Skadarskie jezioro - Virpazar
Virpazar

Rejs statkiem po Jeziorze Skadarskim

Pływanie statkiem po Jeziorze Skadarskim jest jedną z atrakcji. Jezioro Skadarskiew lecie zajmuje powierzchnię ok. 360 km. kwadratowych, ale w zimie, kiedy padają obfite deszcze, jezioro zalewa ok. 540 km kwadratowych. Od Vranjiny do Skadra (w Albanii) jezioro ma długość 40 km, a szerokie jest 14 km. Ciekawostką jest, że Jezioro Skadarskie jest kryptodepresją. To znaczy, że w niektórych miejscach dno znajduje się poniżej poziomu morza. Najgłębsze tzw. oko Radus ma ponad 60 m. (Tam dopływa statek i można zobaczyć to dziwne zjawisko.) Brzegi jeziora są ciekawie rzeźbione, z licznymi zatokami, półwyspami i przylądkami, a w większości są to moczary porośnięte trzciną. Jezioro Skadarskie, jako ważne miejsce lęgowe i miejsce pobytu rzadkich ptaków wodnych i błotnych (264 gatunki ptaków)oraz roślinności moczarowej zostało, na mocy Konwencji Ramsar w roku 1996, wpisane na światową listę moczarów o znaczeniu międzynarodowym.

Rzadki gatunek pelikana – Pelicanus crispus stał się znakiem ochronnym Jeziora Skadarskiego i Parku Narodowego.

Na jeziorze jest wiele wysp i półwyspów, na których można odnaleźć ślady czarnogórskiej historii. Ze statku widać twierdzę Grmożur i trzy wyspy ze starymi monasterami.

W przerwie rejsu można się wykąpać na środku jeziora w ciepłej źródlanej wodzie.

U NAS MOZECIE ZAMOWIC REJS STATKIEM PO JEZIORZE. Mowimy po polsku. Tel: +381 69 635469.

Jezioro Piwskie

Kanion rzeki Tara, spływ

Wycieczka do gaju oliwnego

Wycieczki-Pielgrymki