CZARNOGÓRA, Ulcin, apartamenty

Czarnogóra - Informacje ogólne dla turystów

Czarnogóra
Widok na góry z plaży. Nazwe Czarnogóra nadali Wenecjanie zainspirowani kontrastem występującym pomiędzy pokrytym bujną roślinnością wybrzeżem adriatyckim, a szarymi, ogołoconymi górami, z gdzieniegdzie rozsianymi kamiennymi domami i skąpymi plamami zieleni.

Mapa Czarnogóry.

Czy daleko jest Czarnogóra?

Od Katowic do Ulcinia jest 1390km, czyli ok. 17 godzin jazdy bez przerwy. Jak dojechać?

Klimat

Na tej stronie pisze jaka jest pogoda w CzarnogórzeTemperatura powietrza w maju jest od 20 do 30 stopni nad morzem. Od czerwca są już upały, a w południe są wysokie temperatury i trzeba się wystrzegać oparzeń słonecznych. Chociaż temperatura jest znacznie większa niż w Polsce, można znaleźć miejscowości gdzie upał nie jest dokuczliwy, dzięki mikroklimatowi (na przykład w naszej miejscowości). Jednak wieczory są chłodniejsze i trzeba mieć długie spodnie i długie rękawy. Do końca sierpnia i w początkach września temperatura morza jest zawsze odpowiednia do kąpieli. W połowie września pogoda zaczyna się zmieniać i mogą padać przelotne deszcze, ale może być dobra pogoda i ciepłe morze. Zima jest tutaj bez mrozu i śniegu, są dni słoneczne i ciepłe, ale padają ulewne deszcze i ta pora roku nie jest odpowiednia dla turystyki nadmorskiej.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w Czarnogórze jest zadowalające. Nie ma różnicy w porównaniu z innymi państwami w Europie. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest bezpieczniej niż w Polsce. Można bezpiecznie zatrzymać samochód w każdym miejscu lub przespać się w aucie. W naszej miejscowości można bez obawy spacerować wieczorami i zażywać nocnych kąpieli. Nasza okolica jest zupelnie bezpieczna, nigdy nie bylo żadnych incydentów. Czarnogórcy są serdecznie nastawieni do Polaków, ze względu na brak konfliktów z nimi w długiej historii obu narodów, podobny język i podobną słowiańską mentalność.

Waluta

W Czarnogórze oficjalną walutą jest euro. Są bankomaty, ale wygodniej mieć pieniądze na podróż ze sobą. W Serbii obowiązuje dinar. Na każdym kroku są kantory wymiany (menjačnica), są też bankomaty.

Telefon

Do Polski z automatu dzwoni się przez 00 48.... z komórki +48 ... Można też kupić w kazdym kiosku za 5 euro nowy tutejszy numer dla swojej komórki. Numer jest pre-paid (ma już i 5 euro za rozmowy). Wtedy rozmowy są tańsze. Do automatu kupuje sie ,,halo kartica", a do komórki ,,pripejd kartica za mobilni telefon".
Ważne telefony: policja 92, pogotowie ratunkowe 112, Ambasada polski w Belgradzie, ulica Kneza Miloša 38 tel. +381 11 644-866, fax.+381 11 646275.
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Czarnogórze: ul. Kozaračka 79, Podgorica. Numer telefonu (sekretariat): +382 20 608 320, +382 20 608 321 ; Numer faksu: +382 20 658 581 , numer telefonu konsula dyżurnego: +328 67 326 071

Prąd i wtyczki

Takie same jak w Polsce, 220V

Słowniczek serbsko(chorwacko)-polski dla turystów

Np. po polsku jest prosto a po serbsku pravo(!). W naszym darmowym przewodniku jest mały słownik.

Ceny

Jakie sa ceny w Czarnogórze? Porownalne z polskimi (a mniejsze niż w Chorwacji lub na Zachodzie). Np. chleb kosztuje 0,60 euro. Na stronie restauracji "Antigona" pisze o cenach w restauracjach - restauracja "Antigona". U nas ryby najlepiej kupuje sie na targu w piatki i wtorki. "Skakavice" duże sa po 4 euro kg. a małe można znaleźć po 2 euro. Także karp z jeziora Skadarskiego tyle samo. Owoce- ok. 1 euro/kg, mleko - 0,55-0,8 euro/l, ser ok. 5 euro/kg.
Oficjalna waluta w Czarnogórze jest euro (EUR), a w Serbii dinar.

INFORMACJE OGÓLNE O CZARNOGÓRZE

Stolica (centrum administracyjne): Podgorica
Stolica historyczna i siedziba Głowy Państwa: Cetynje
Waluta: euro (EUR)
Język urzędowy: czarnogórski
Języki oficjalne: albański, bośniacki, chorwacki, serbski (równoprawne użycie alfabetu łacińskiego i cyrylicy)
. Dniami wolnymi od pracy w Czarnogórze są:
1 styczeń - Nowy Rok
1 maja - Święto Pracy
21 maja - Dzień Niepodległości
13 lipiec - Dzień Państwowości
Prawosławne Boże Narodzenie (07.01) oraz Prawosławna Wielkanoc a także (ustawowo) każdy następny dzień przypadający po ww. świętach.

Na wjazd do Czarnogóry potrzebny jest paszport lub dowód osobisty . Dzieci małoletnie, które podróżują z rodzicami powinny mieć dokument, który potwierdza ich tożsamość. Młodzież szkolna – dokument ze zdjęciem (paszport, dowód osobisty lub książeczkę ucznia). Małe dzieci – metrykę urodzenia, książeczkę zdrowia lub paszport… Dzieci, które podróżują bez rodziców – zgodę z podpisem obojga rodziców i potwierdzoną przez organy służbowe.

Co piją i jedzą Czarnogórcy

Jak dojechać z Polski