CZARNOGÓRA, Ulcin, apartamenty

Co piją i jedzą Czarnogórcy

Piwo

Ulubione piwo Czarnogórców jest Nikšićko pivo (Nikszićko piwo). Robi się z jęczmienia, wody górskiej i gorzkiego i aromatycznego chmielu, zawiera 11,8 % ekstraktu i 5% alkoholu.

Rakija

loza (wódka z winogron). Aromat jej dają winogrona Vranac, które pochodzą z tego regionu i dojrzewają w ciepłym słońcu południa.

Wino

Vranac - czerwone wino wytrawne w kolorze rubinu, o przyjemnym smaku owocowym. Zawiera 12% alkoholu. Na etykietce ma oznaczony region, z którego pochodzi i numer seryjny. Vranac pro corde ma zwiększoną koncentrację proantocianidolu, który korzystnie działa na naczynia krwionośne i serce. Krstač – wspaniałe białe wino wytrawne.

W naszej miejscowosci butelka wina Vranac w sklepie kosztuje tylko 2,00 euro

Prawdziwej herbaty raczej się tu nie pije, jako ,,czaj" w restauracjach podają najczęściej miętę, rumianek lub herbatę owocową, czasami można dostać czarną. Kawa najczęściej po turecku (albo po włosku: capuccino,nescafe).

Potrawy:

Oprócz takich popularnych dań jak mięso z grilla (ćevapčići, ražnjići, vješalica, pljeskavica) kuchnia czarnogórska słynie ze swoich tradycjonalnych potraw. Kuchnia śródziemnomorska jest niezwykle łagodna. Bazuje na roślinach ziarnistych, oleju z oliwek i rybie. W restauracjach podają baraninę i jagnięciną pieczoną na rożnie lub w popiele pod specjalnym metalowym przykryciem, tzw. saciu, zupę rybną, wędzonego lub pieczonego karpia z jeziora Szkoderskiego albo ryby morskie. Ryby można przygotowywać na kilka sposobów: z rusztu, leszo i brodet. Przy pieczeniu rybę podlewa się esencją z ziół aromatycznych, najczęściej z rozmarynu. Podaje sią z sosem czosnkowym z pietruszką i olejem z oliwek, z jarzynami i sałatą. Leszo jest ryba gotowana z dodatkiem oleju z oliwek, octu winnego, listka laurowego i innych przypraw. Podaje się z gotowanymi ziemniakami albo z blitwą (rodzaj szpinaku). Brodet się przyrządza z kilku gatunków ryb. Podaje się z palentą – daniem z mąki kukurydzianej. Restauracje na rzece Bojanie, niedaleko od nas, przygotowują doskonałe i bogate dania rybne.

Restauracje rybne przy ujściu rzeki do morza

Restauracja "Antigona". Jadlospis i ceny